охарактеризувати місце і роль освіти, науки і культури в роки війни, розкрити внесок української творчої інтелігенції в перемогу над нацизмом; виховувати моральні якості на кращих зразках національної культури.
План:
1. Евакуація культурних цінностей.
2. Розвиток науки.
3. Роль преси,радіомовлення, засобів масової інформації в розгортанні ідейно-політичної роботи.
4. Внесок у перемогу діячів української літератури, кіномистецтва, театрів, образотворчого мистецтва.
Бесіда:
1. Що вам відомо про поняття колобароціонізм?
2. Хто такі остарбайтери?
3. Як називалася тактика знищення всіх матеріальних цінностей, які ворог міг використати на окупованій території?
Науковці України разом з ученими всієї країни розв’язували важливі оборонні й народного сподарські проблеми, наприклад технології виробництва високоякісного металу, створення нових зразків зброї, бойової техніки тощо.
Великий внесок у зміцнення обороноздатності Червоної армії зробили вчені Інституту електрозварювання на чолі з Є. Патоном.
Українські вчені розробили нові ефективні методи лікування хворих. Інститути клінічної фізіології, яким керував академік О. Богомолець.
Колектив науковців Інституту біохімії АН УРСР, очолюваний академіком О. Палладіним, створив препарат, що сприяв згортанню крові.
Відомий хірург офтальмолог, академік АН УРСР В. Філатов, який очолював Український інститут очних хвороб, займалися пересадкою рогівки ока, як засобом боротьби зі сліпотою.
Велику роль у розгортанні ідейно-політичної роботи серед широких мас трудящих під час війни відігравала преса. У 1942р. в радянському тилу почали видаватися українські республіканські газети « Комуніст » ( з 1943- Радянська Україна) і « Советская Украина » ( з 1944р. – « Правда Украины »).
Війна активізувала творчі сили українсько-радянської літератури. Відомі твори П. Тичини « Творча сила народу», М. Рильського « Народ безсмертний», М. Бажана « Клятва», А. Малишка « Україно моя». Як самобутній яскравий письменник виступив О. Довженко « Ніч перед боєм», « Воля до життя», « Україна в огні », де розкриваються мужні характери воїнів Червоної армії.
Завдання: Учням пропонується зачитати уривки з названих творів і відповісти на запитання: Як ви вважаєте який внесок зробила література у перемогу над ворогом?
Глибокого патріотизму було сповнене й кіномистецтво.
Евакуйовані українські кіностудії ( Київська до Асихабада, а Одеська – до Ташкента). Створювались короткометражні фільми. Тривала робота і над художніми фільмами, особливо відомими стали « Олександр Пархоменко» , режисера Л. Лукова, « Як гартувалася сталь» М. Донського. Найвищим досягненням радянського кіномистецтва в умовах війни вважався фільм « Веселка» М. Донського. Ця картина отримала «Оскара» - премію Академії кіномистецтв із США. У 1946 р. картина була удостоєна Державної премії СРСР. Інший фільм М. Донського – « Нескорені» - одержав Золоту медаль на VII Венеціанському міжнародному кінофестивалі (1946 р.). Також неможливо оминути увагою кіноповість Олександра Довженка - «Україна в огні» , котра присвячена подіям 2-ї світової війни, долі сільської родини та простих селян.
Саме Україна прийняла на себе перші в СРСР удари німців; найстрашніші і найбільші битви відбувалися на її полях, і вся вона палала у вогні та стражданнях. Ці картини з жалем і болем, а ще більше зжагучою ненавистю до ворогів змальовує автор.
Плідно працювали в роки війни українські скульптори. Наприклад К. Діденко створив серію скульптурних портретів С. Ковпака, О. Федорова, С. Руднєва та інших партизанів України. У цілому в роки війни митці України разом з усіма радянськими народами наближали перемогу, своїм словом, майстерністю, мобілізуючи трудящих та самовіддану працю.
Бесіда:
1. Що вам відомо про функціонування закладів освіти і культури під час Другої світової війни?
2. Яке місце займали твори діячів культури в ідейно-політичному русі серед воїнів, населення України?
Домашнє завдання:
1. Опрацювати параграф 69-70 підручника.
2. Підготувати реферати на тему « Наш край у роки Другої світової війни».
Сообщение отредактировал melnichuk0980 - Понеділок, 18.05.2020, 12:51
Тема: Масові депортації (1944–1946 рр.)Обмін населенням між Польщею й УРСР.Операції “Вісла”і “Захід”.
- називати дати, пов’язані з темою уроку;- охарактеризувати депортаційні процеси повоєнних років як військово-політичні акції комуністичної влади та злочин проти українців; - визначати причини та наслідки депортацій українців із західних областей УРСР тапівденно-східних областей Польщі; - висловлювати власні судження щодо насильницьких методів переселення людей.
Історичний диктант:1) ООН була створена… 2)УРСР отримала запрошення на конференцію, що проходила у … 3) Договір між СРСР та Чехословаччиною про вихід Закарпатської України зі складу Чехословаччини було підписано… 4) Упродовж 29 липня - 15жовтня 1946 р. делегація УРСР брала участь у… 5) Згідно договору, підписаного 10 лютого 1947 рр. Румунія передала УРСР … 6) За тим же договором Угорщина відмовилася від претензій на … 7) Радянсько-польський державний кордон від 16 серпня 1945 р. було встановлено по лінії Керзона з корективами на користь… 8) 22 січня 1946 р. у складі УРСР було створено… 9) Господарство Кримського півострова занепало унаслідок… 10)Передачу Україні Кримської області було приурочено 300-річчю … 11)Офіційно Кримський півострів увійшов до складу УРСР … 12)Остаточний обмін територіями з Польщею відбувся …
Робота з історичною картою: -
Покажіть на історичній карті:·
території, передані за обміном 1951 р.; · територіальні зміни, згідно міжнародним договорам 1945 – 1947 рр.;· Херсонську область, що утворена 30 березня 1944 р.;· територію, що перейшла до складу УРСР у лютому 1954 р.
1.Перегляд відеоролику з подальшим обговоренням:https://www.youtube.com/watch?time_continue=20&v=5wLmb3FagAM- Яким чином влада СРСР та Польщі остаточно вирішили національне питання? - Яку угоду було укладено у Любліні 9 вересня 1944 р.? - Які території потрапили під виселення? - Які наслідки поніс за собою цей договір?
Аналіз відеоролику:https://www.youtube.com/watch?v=uVTjAC85gkc- Що ж являла собою операція «Вісла»?- Операція «Вісла» - примусова депортація українців з етнічних земель уПольщі.- Коли вона розпочалася? - Яку мету переслідувала операція? - Яка подія стала приводом до операції? - Як відреагувало місцеве населення на акцію? - Коли завершилася операція?
Аналіз відеоролику:- Проаналізуйте відеоролик за запитаннями: https://espreso.tv/video/252219 - Коли розпочалася операція «Захід»? - Яка доля чекала на депортованих українців?
Позначте на контурній карті: · територію Закарпатської України, переданої до складу УРСР за договором із Чехословаччиною 29 червня 1945 р.;· межу українських земель, переданих Польщі за радянсько-польським договором 16 серпня 1945 р.;· райони проведення польською владою депортаційної операції «Вісла» у квітні 1947 р.;· спеціальні збірні пункти, звідки депортували на схід українське населення під час операції «Захід» у жовтні 1947 р.
Сообщение отредактировал melnichuk0980 - Понеділок, 18.05.2020, 13:16